Напрежение сред жителите на Босна и Херцеговина. Хората там протестират срещу бездействието на властите по отношение на незаконните сметища в страната.

Жителите на села в Босна настояват за действия от страна на властите, които според тях си затварят очите за незаконни или лошо управлявани сметища. Проливните дъждове от последните дни донесоха боклук в промишлени мащаби, които блокираха домове и дори пътища. Хората се притесняват за здравето и безопасността си. представлявайки сериозна опасност за здравето и безопасността на хората.

Потоците от продължителните дъждове докараха тонове боклук от общинското сметище към село Драгашевац. Сега боклукът блокира домовете на хората, пътищата и водните потоци.

Чух някакъв грохот и отначало помислих, че е земетресение. Но когато излязох от къщата си, видях изхвърлени гуми от булдозер и камион, които се търкаляха в двора ми

Милада Баич, местна жителка

Баич побързала да събуди най-близкия си съсед, за да го предупреди: „Трябва да бягаме, иначе това ще ни довърши“.

Когато съседката ми ме събуди, нямах представа какво се случва. Когато излязох навън, къщата ми беше затрупана с боклуци.

Мара Йованович

Десет дни след потопа от кал и боклук камиони и тежки машини все още разчистват огромни купчини от използвани гуми, пластмасови бутилки, кашони и други отпадъци.В Драгашевац има приблизително 60 къщи, като всички са засегнати от планината от отпадъци. Очаква се почистването да отнеме още няколко седмици, но това не вдъхва надежда на жителите на селото.

Те казват, че работниците по отпадъците просто ще съберат каквото могат и ще го закарат обратно точно на същото място, откъдето е дошло – общинското сметище в Драгашевац

Кметът на общината Мирослав Кралевич казва, че не може да се направи много, защото премахването на сметището би било твърде скъпо.Най-доброто, на което могат да се надяват местните власти, е да го оградят и да започнат да контролират достъпа до него.

„Проблемът е огромен и решаването му ще изисква инвестиция от поне половин-един милион евро, с които община Власеница не разполага“, споделя Кралевич.

За съжаление Драгашевац не е изключение.Много страни от Западните Балкани не са постигнали голям напредък в изграждането на ефективни, екологични системи за обезвреждане на отпадъци, въпреки че се стремят към членство в Европейския съюз и са приели някои от законите и разпоредбите на 27-членния блок.Според наличните данни само около 45 % от селското население има достъп до законно управлявани комунални услуги за отпадъци.След провеждането на форум за управление на отпадъците в Босна през ноември 2023 г. агенцията на ООН за развитие съобщи, че в страната има 1400 незаконни сметища, като само едно депо отговаря на стандартите за безопасност.

На хартия имаме стандарти за безопасно за околната среда изхвърляне на отпадъци, но в реалния живот единствената грижа на местните власти както в малките, така и в големите градове е да извозват боклука от градските улици и да спрат да се интересуват какво се случва с него след това

Анес Подич от екологичната група Eko Akcija

В Босна няма депо , което да може да се справи със сериозни опасни отпадъци – друг недостатък, изтъкнат от ООН през 2023 г.Това може да създаде сериозна опасност за околната среда.Подич казва, че рисковете, свързани с тези обекти, са огромни, но до голяма степен се пренебрегват.

„Очевидно е, че регистрираме много инциденти на тези места, включително пожари и внезапни наводнения, които отнасят отпадъците в най-близката река, и дори случаи, когато там са изхвърлени изключително опасни отпадъци.“

Той дава за пример изхвърлянето на химикали в град Олово близо до Сараево през юли 2024 г.

„Например миналото лято в общинското сметище в Олово беше открито количество натриев цианид, достатъчно да отрови цялото население на Босна и Херцеговина“oткриването на 12 варела с натриев цианид беше потвърдено от полицията и инспекторите по отпадъците. Властите наеха фирма за опасни отпадъци, като й възложиха да премахне химикалите и един метър от почвата, в която са открити.

Сподели: