ЕК обяви мащабна инициатива за освобождаване на зависимостта от САЩ и Китай
ЕК представи обширен пакет за технологичен суверенитет, който има за цел да стимулира европейските технологии и да намали зависимостта от американски и китайски компании.
Цифровият пазар на блока е доминиран от американските гиганти „Гугъл“, „Майкрософт“ и „Епъл“, както и от китайските конгломерати „Алибаба“ и собственика на „ТикТок“ – „БайтДенс“.
Живеем в свят, в който общата политика и технологиите вървят ръка за ръка, а тези, които подкрепят технологичните иновации, ще оформят бъдещето. Трябва да гарантираме, че Европа играе водеща роля в този процес.
Днес ние разчитаме на доставчици извън ЕС за над 80 процента от нашите цифрови продукти, услуги и инфраструктура. Това е огромен проблем за сигурността на доставките в Европа.
Хена Виркунен, изпълнителен заместник-председател на ЕК
Основният обект на предложението на Комисията е облачният сектор, който осигурява физическата инфраструктура, стояща в основата на повечето цифрови услуги.
Проектодокументът въвежда четири различни нива на цифров суверенитет, които публичните органи трябва да вземат предвид при закупуване на облачни услуги, в зависимост от чувствителността на всеки случай.
Най-високото ниво, обхващащо сектори като отбрана и здравеопазване, би попречило на компании извън Европа да печелят обществени поръчки. Целта е да се предотврати сценарий, при който чуждестранно правителство може да прекъсне достъпа до болници или бойни изтребители.
Европа трябва да навакса и с чиповете – основните компоненти на всяко електронно устройство.
След първия Закон за чиповете, който трябваше да върне заводите за полупроводници в Европа чрез държавни субсидии, Комисията прави нов опит, този път като се фокусира върху стимулиране на търсенето на чипове, произведени в Европа.
С презумпцията, че след като се осигури предлагане, ще има и търсене.
