Еди Рама обеща членство на Албания в ЕС до 5 години, опозицията не признава вота
Албанският премиер Еди Рама благодари на стотиците хиляди избиратели, които подкрепиха неговата партия на последните парламентарни избори и подкрепиха обещанието му да вкара страната в Европейския съюз до пет години. Рама, проведе празничен митинг на централния площад в Тирана.
Ясно е, че повечето албанци, както в Албания, така и извън нея, смятат, че страната е на прав път. Албания може да постигне членство в ЕС до 2030 г. само чрез общите ни усилия, водени от мен и Социалистическата партия.
Еди Рама, министър-председател на Албания
На изборите на 11 май управляващите социалисти постигнаха победа, спечелвайки 83 места в 140-местния парламент.
С този брой гласове социалистите вероятно ще управляват самостоятелно. Партията на Рама твърди, че може да осигури членство в ЕС за пет години, като преговорите приключат до 2027 г. и страната стане член на ЕС през 2030 г.
Това обещание се посреща скептично от демократите, които твърдят, че Албания далеч не е готова.
Тези избори бяха заграбени по най-престъпния, антидемократичен начин. Управляващите ще бъдат разочаровани по-късно, когато ние ще докажем на всеки албанец и на всяка столица в Европа уродливостта на такъв изборен фарс.
Сали Бериша, лидер на консервативната опозиционна Демократическа партия
Коалицията на Сали Бериша, бивш министър-председател и президент, спечели само 50 места. Останалите места отидоха при четири по-малки политически партии. Предварителната избирателна активност в неделя беше почти 42,16%, или с 4% по-ниска от тази преди четири години.
Демократите на Бериша твърдят, че са допуснати нередности, включително проблеми с бюлетините на диаспората, и обвиняват социалистите, че купуват гласове и прилагат други незаконни тактики. Те заявиха, че няма да признаят резултатите.
Европейският съюз приветства изборите в Албания като „спокойни и добре организирани, въпреки някои недостатъци“ и призова всички политически сили „да осигурят по-нататъшното функциониране на институциите в страната“.
Съвместната международна мисия за наблюдение, включваща Европейския парламент, отбеляза, че въпреки че изборите са били конкурентни и професионално управлявани, те са били белязани от злоупотреба с публични ресурси от страна на управляващата партия, както и разединяващ език от двете основни партии.