Последният корупционен скандал в Европейския парламент, този път свързан с китайския технологичен гигант Huawei, показва, че настоящата етична система на ЕС не е ефективна. Това твърди експерта по политики на ЕС Алберто Алеманьо. Европейският парламент предложи 14-точков план за действие преди две години, след скандала с „пари срещу влияние“, но резултатите са незадоволителни.

Прилагането на правилата е в ръцете на председателя на Европейския парламент или други европейски институции, което означава, че съществува система за самоконтрол, при която политическите партии се проверяват взаимно по начин, който не е независим. Така че по дизайн системата не работи и е създадена така, че да не работи.

Алберто Алеманьо, професор по право на ЕС | HEC Paris


Според Алеманьо настоящи и бивши евродепутати все още могат да продават своето влияние. Лобирането от трети страни също е сива зона. Това е така, защото големите политически партии не са ангажирани със строги правила или със създаването на независим орган по етика. Въпреки това, според него, имиджът на ЕС като цяло не е опетнен.

Лесно е да се определи Европейският съюз като цяло като много корумпирана организация, но всъщност дори тези скандали доказват обратното. Блокът сам по себе си не е корумпирана институция, но много малък брой членове на Европейския парламент, са се поддали на опит за корупция.

Алберто Алеманьо, професор по право на ЕС | HEC Paris


Миналата седмица белгийските следователи претърсиха домове и централата на Huawei. Те подозират, че китайската компания е плащала подкупи на евродепутати, за да влияе върху законодателството в Европейския парламент.

Сподели: