Вотът на недоверие срещу председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разтърси институциите на Европейския съюз тази седмица и се превърна във възможност за равносметка – една година след последните избори за Европейски парламент.

Първият ясен извод е, че фон дер Лайен продължава да разчита на пълната подкрепа на Европейската народна партия – най-голямата политическа сила в парламента.

„Вотът на недоверие е инициатива на антиевропейци, които искат да отслабят Европа, да отслабят европейските институции и да подкопаят доверието на гражданите в ЕС. Той няма за цел да подобри нещо, не е оправдан и е напълно неуместен“, заяви Зигфрид Мурешан, евродепутат от ЕНП от Румъния.

Вторият извод е, че социалдемократите, либералите и зелените също няма да подкопаят проевропейската коалиция, сформирана около ЕНП. Те обаче използваха дебата, за да изразят недоволството си от работата на Комисията – особено в области като въоръжаването, социалната политика и Зеления пакт.

„В този момент това, което има значение, е да се опитаме да дадем на Европа различна надежда, ново лидерство, дълбока промяна на курса спрямо политики, които по никакъв начин не ни удовлетворяват – започвайки с плана за въоръжаване. Но това включва и социалните политики, Зеления пакт, всичко, което тази Комисия не прави или, още по-лошо – предава спрямо минали ангажименти“, заяви Гаетано Педула от групата „Левица“ от Италия.

Третият извод е, че дори групата на Европейските консерватори и реформисти – от чиито редици идва самото предложение за вот – ще бъде разделена по време на гласуването. Най-дясно ориентираните формации като „Патриоти за Европа“ и „Европа на суверенните нации“ се очаква да подкрепят вота, който обаче на хартия изглежда обречен на провал.

„Според мнозина вотът на недоверие вероятно ще покаже докъде е стигнало недоволството на Парламента спрямо Европейската комисия“, обобщава специалният пратеник на Euronews Винченцо Дженовезе.

Сподели: