С фойерверки бяха посрещнати сръбските студенти, които този месец изминаха с велосипеди повече от 1 300 километра до Страсбург и обратно. Те търсеха подкрепата на Европейския съюз в борбата си срещу корупцията в балканската страна. 80-те студенти символично получиха медали и преминаха по червен килим в центъра на Нови Сад. Десетки се бяха събрали, за да признаят усилията им. 

Дойдохме тук, за да отпразнуваме този феноменален успех. Смятам го за легендарен и невероятен. Ние наистина се гордеем с тях.

Биляна Кияч, жителка на Нови Сад

13-дневното колоездачно пътуване от Нови Сад до Страсбург, Франция, имаше за цел да привлече вниманието на блока към продължилите месеци наред студентски протести. Демонстрациите търсят справедливост за 16-те жертви на срутване на покрива на жп гарата през ноември.

Голямото им желание и воля ги накараха да покорят тази 1300-километрова борба. Възхищавам им се, наистина. 

Горан Гаврич, жител на Нови Сад

Въпреки че студентите се радват на огромна подкрепа у дома и в балканския регион, те смятат, че не са получили достатъчно подкрепа от ЕС. Реакцията на ЕС на предимно мирните протести, водени от студентите, беше хладна, а официалните лица се въздържаха от открити критики към Вучич.

По пътя си сръбските ученици бяха топло посрещнати в Унгария, Словакия, Австрия, Германия и Франция. А докато бяха в Страсбург, студентската делегация се срещна с представители на Европейския парламент и на Съвета на Европа.

Сърбия официално се стреми към членство в 27-членния блок, но управлението на Вучич през последните 13 години ограничава демокрацията и не се съобразява с върховенството на закона.

Протестиращите студенти настояват виновните за трагедията на 1 ноември да бъдат наказани, както и за прекратяване на правителствения натиск и насилието срещу демонстрантите. 

Сподели: