Дания поема председателството на Съвета на ЕС с акцент върху отбраната
Дания официално пое ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз във вторник, в ключов за Европа момент – на фона на войната в Украйна, отслабващата ангажираност на САЩ към европейската сигурност и заплахите от Вашингтон за изземване на Гренландия.
В областта на отбраната Копенхаген не само участва, но поставя европейската отбрана като централен приоритет. Страната ще настоява за развитие на отбранителните способности на ЕС и засилване на военната индустрия, както и за увеличаване на военните разходи, истински обрат в сравнение с досегашната й позиция, тъй като още от 1993 г. Дания отказваше да участва в европейското отбранително сътрудничество.
„Тази спешност, която Дания може да внесе с личния си опит – преминаването от критик на общата сигурност до лидер – ѝ дава допълнителна тежест по темата,“ коментира Янис Емануилидис от Европейския политически център.
Промяна се наблюдава и във финансовата политика на държавата. Дълго време Копенхаген бе сред така наречените „пестеливи“ държави, които настояваха за строга фискална дисциплина. Сега обаче датското правителство вече не се противопоставя на планираното увеличение на следващата многогодишна финансова рамка на ЕС, която ще се обсъжда през следващите шест месеца.
„Категориите от миналото (пестеливи срещу останалите) все още съществуват, но групите се променят. Дания вече не пита ‘как да харчим по-малко’, а ‘как да харчим по-добре’, дори това да означава да харчим повече,“ допълва Емануилидис.
Очаква се Дания да постави акцент и върху конкурентоспособността, както и върху напредъка по климатичния преход, макар че програмата на всяко председателство в ЕС е по-скоро пътна карта за дискусии, а реалното влияние върху решенията на останалите държави-членки остава ограничено.
