Д-р Михаела Доцова е избрана за председател на 52-рото НС
Д-р Михаела Доцова е избрана за председател на 52 Народно събрание. Номинацията ѝ бе представена от Петър Витанов в пленарна зала.
Тя беше избрана с огромно мнозинство. От 237 гласували – 188 подкрепиха нейната кандидатура, 0 бяха против, а 49 депутати в парламента се въздържаха. Това бяха представителите на Продължаваме промяната, Демократична България и Възраждане.
От групата на „Възраждане“ предложиха адвокат Петър Петров за председател на парламента. Други предложения не бяха представени.
Михаела Доцова: Да се върнем към правовата държава и да защитаваме изконните интереси на държавността
Днес предизвикателствата пред нас е да върнем добрите практики на българското законотворчество, да направим процеса предвидим, вместо прибързан, да е основан на дебат, вместо на процедурен формализъм, да се водим от устойчивост на решенията, наместо от конюнктурата.
Днес, повече от всякога, България има нужда не само от устойчиво управление, но и от оздравяване на държавността, а тя започва с уважението към институциите. Историята не помни шумните, тя помни градивните.
Михаела Доцова, председател на НС
Като пръв измежду равни това е моят призив – да се върнем към правовата държава и да защитаваме изконните интереси на държавността. Като председател ще отстоявам върховенството на Конституцията и спазването на правилата на правовата република, ще отстоявам достойнството на НС като водеща институция на представителната демокрация. Народното събрание е храмът на законотворчеството, тук трябва да се раждат градивните дискусии и политическият дебат, каза новоизбраният председател на 52-ото Народно събрание.
Нека 52-ото НС бъде пример за политически плурализъм, диалог и градивност. Искрено вярвам, че доверието в демокрацията започва от тази зала.
Нека възстановим авторитета на Народното събрание, и върнем доверието, че тук се работи в името на закона и в името на българското общество.
Михаела Доцова, председател на НС
Народното събрание одобри кандидатурите на заместник-председателите на парламента
„Прогресивна България“ предложи доц. Иван Ангелов за зам.-председател на НС. Кандидатурата му бе издигната от Петър Витанов.
ГЕРБ-СДС предложи Рая Назарян за зам.-председател на Народното събрание. Кандидатурата ѝ бе издигната от проф. Костадин Ангелов.
Хамид Хамид от ДПС предложи кандидатурата на доц. Айтен Байрам Сабри.
Надежда Йорданова от ДБ предложи ген. Атанас Атанасов за зам.-председател на НС.
Акад. Николай Денков от ПП предложи Стою Стоев.
От „Възраждане“ предложиха Цончо Ганев.
След гласуване предложенията бяха приети единодушно с 234 гласа.
