Британците ще могат да ползват електронните портали по летищата в ЕС
Министърът на търговията на Великобритания Джонатан Рейнолдс иска неговите сънародници да могат да използват електронните портали на европейските летища „възможно най-скоро“.
Той смята, че има правна възможност да се приложи по-бързо новата система за паспортни проверки за британски граждани, които пътуват до и от държави-членки на Европейския съюз.
Рейнолдс изрази надежда пред Euronews, че това може да се случи още тази година.
Надяваме се да стане възможно най-скоро, защото част от споразумението с ЕС е, че няма правни пречки за използването на електронни портали. Те се използват в някои страни. Очевидно е, че има голяма ефективност от използването им.
Джонатан Рейнолдс – министър на търговията на Великобритания
Рейнолдс е убеден, че споразумението с ЕС от май ще устои на критиките от опозиционните партии – Консервативната и „Реформирай Обединеното кралство“. Винаги ще има хора, които искат да продължат напред.
Абсолютно съм убеден, че това споразумение е в най-добрия интерес на Великобритания. Както и на Европейския съюз. Можем да изградим коалиция, която не иска да гледа в миналото.
Джонатан Рейнолдс – министър на търговията на Великобритания
Една от спорните точки в споразумението с ЕС е споразумение, което урежда достъпа до риболов за следващите 12 години. Рейнолдс се изказа в негова защита.
Нека не забравяме за риболова, няма по-малък достъп, няма неотчитане на позицията на Великобритания от това, което вече е договорено. Постигнахме по-добро споразумение от предишното.
Джонатан Рейнолдс – министър на търговията на Великобритания
Споразумението за електронните портали и квотите за риболов е пример за засилване на сътрудничеството между Съюза и Обединеното кралство.
По-малко обезщетения ще получават пътници при закъснели полети, решиха страните членки на ЕС. Новите правила предвиждат по-високи прагове за компенсации с цел облекчаване на авиокомпаниите. Обезщетения ще се изплащат само при закъснение от поне 4 часа за къси полети и 6 часа за дълги.
Досега пътниците имаха право на компенсация, ако полетът им закъснее с повече от три часа – независимо от дестинацията. Обезщетенията варираха между 250 и 600 евро.
Следващата стъпка е преговори с европейския парламент, преди новите правила да влязат в сила. Той има право да предложи промени в следващите 4 месеца, но те трябва да бъдат подкрепени от поне 361 евродепутати.