Британският парламент възобновява дебата за асистираната смърт
Британските законодатели ще обсъдят отново законопроект, който ще позволи на терминално болни възрастни в Англия и Уелс да сложат край на живота си. Първоначално одобрен през ноември, текстът поражда притеснения сред работещите в сектора на домашните грижи.
Кейти Бец, домашен болногледач в Източна Англия, споделя своите опасения.
„Повече обучение относно предпазните мерки. Знаете ли, какво правим? Къде отиваме? Кой трябва да бъде информиран за решението на клиента”, каза Бец.
Каролайн Саутгейт, която управлява компанията за домашни грижи, където работи Бец, също изрази несигурност.
„Просто трябва да знам точно как да обучавам хората. Трябва да знам, че ще бъдем застраховани и защитени, ако някое семейство реши да го направи. Ако един от нашите служители е обвинен, че е принудил някого или обратното – че е измъкнал някого от ситуацията“, заяви Саутгейт.
Според професор Мартин Върнън, консултант гериатрик в Британското гериатрично дружество, законопроектът е неприложим в сегашния си вид, защото не отчита нуждите на по-възрастните пациенти.
„Те са склонни да се фокусират върху по-млади хора с рак. Но реалността е, че в нашата страна по-голямата част от хората, преживяващи смъртта, всъщност са по-възрастни и със специфични нужди, не само здравни, но и социални“, каза той.
Активисти, подкрепящи асистираната смърт, твърдят, че измененият законопроект включва специфични изисквания за обучение относно принудата и че може да бъде избор само в контекста на всички възможности за края на живота.
Асистираното самоубийство е законно в Австралия, Белгия, Канада, Люксембург, Холандия, Нова Зеландия, Португалия, Испания, Швейцария и части от САЩ, като критериите за квалификация варират в зависимост от юрисдикцията.