Цените на петрола се повишиха в първата за седмицата търговия на азиатските пазари, достигайки най-високото си ниво от януари, след като САЩ нанесоха въздушни удари по ядрени обекта в Иран. Информацията, че в отговор на американските удари иранските депутати са подкрепили затварянето на Ормузки проток, разпали опасения около енергийните доставки в региона. 

Окончателното решение за затварянето на ключовия воден път, през който преминават около 20 процента от световните доставки на петрол, е на върховния лидер на Иран Али Хаменей.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поскъпна с 1.52 долара до 78.53 долара за барел.

Американският лек суров петрол е нагоре с 1.51 долара и един барел се търгуваше за 75.35 долара.

И двата договора скочиха с повече от 3 на сто по-рано в сесията до съответно 81.40 и 78.40 долара за барел, отбелязвайки петмесечни върхове, преди леко да се понижат.

Брент поскъпна с 13 на сто от началото на конфликта между Израел и Иран на 13 юни, докато американският лек суров – с около 10 на сто.

Смятам, че доверието на инвеститорите е все още много слабо поради продължаващата война в Близкия изток, чийто край не се вижда на хоризонта.

Франсис Лун – инвестиционен мениджър от Хонконг

Скокът на цените на „черното злато“ последва изявлението на Доналд Тръмп, че САЩ са извършили „много успешна атака срещу три ядрени обекта в Иран“, присъединявайки се към Израел в ескалация на конфликта.

Иран е третият по големина производител на суров петрол в ОПЕК. 

Сподели: