Големият горски пожар в района на град Кавала в Гърция вече е овладян, но България изпрати сили на противопожарната си служба в южната ни съседка като част от европейския Механизъм за гражданска защита. Техниката и екипите на българските пожарникари ще бъдат разположени в Солун.

„20 служители на Главната дирекция, от цялата страна, са разпределени съгласно участието им в модула. В момента няма конкретен пожар, оказваме съдействие на гръцката страна чрез Механизма за гражданска защита на ЕС. Мисията е рутинна – с три специализирани пожарни автомобила колегите ще бъдат дислоцирани там до 30 юли“, обясни зам.-директорът на ГДПБЗН ст. комисар Любомир Баров.

На място българските огнеборци ще изпълняват нарежданията на гръцките власти и ще започнат с рутинни дежурства. При необходимост те могат да бъдат върнати у нас веднага.

„Ние си преценяваме необходимостта от модула – както миналата година, ако има нужда, той може да бъде отзован и дислоциран там, където има нужда от него за гасене на горски пожар“, подчерта Баров.

Обстановката в България към момента е спокойна, но властите се подготвят за динамичен летен сезон.

„Разговаряли сме с Министерството на отбраната, и ни е потвърдено, че и тази година можем да разчитаме на въздухоплавателните средства, с които разполагат. Както миналата година чрез механизма за гражданска защита получихме съдействие от Испания, Франция, Швеция със самолети и от Чехия с хеликоптери, така че имаме подготвеност в тази посока. Обещанието ни е за поне три български хеликоптера, на които можем да разчитаме“, допълни Баров.

Директорът на РСПБЗН Благоевград ст. комисар Валентин Василев подчерта, че държавата ни е добре представена в европейския механизъм за гражданска защита и че миналата година много сили и средства от други държави също са се включили при нужда.

Първата българска група огнеборци ще остане в Гърция до 15 юли, когато ще бъде заменена от втора група, отново за две седмици.

Сподели: