3D принтиране, модулно строителство и фабрично построени жилища. Това са само някои от иновативните методи, които се използват за справяне с нарастващата жилищна криза в САЩ. Това е отговор на недостига на около 7 милиона жилища в страната и съответно на високите цени, които водят до бедност за милиони. Една от компаниите в Буена Виста, Колорадо, се стреми да намали разходите за строителство и сроковете, като строи жилища на закрита поточна линия.

„Строителството на закрито има множество предимства. Едно от тях е, че създадохме система, която позволява на къщите да се преместват на всеки четири часа. По този начин къщите се строят за около една седмица. В обикновената къща има 30% отпадъци, а ние имаме около 3%. Можем да строим целогодишно на място като Колорадо, където земята е замръзнала или навън е студено“, Ерик Шефър, отговорник за бизнес развитието, Fading West.

„3D принтирането и строителната роботика са само част от това, което ще се случи в бъдеще. Роботите ще строят домовете ни, както и всичко останало, което вероятно ще правим. Но разликата е, че строителството е най-важният отрасъл в света“, заяви Грант Хамел, главен изпълнителен директор на VeroTouch.

Компанията е изработила над 500 жилища за три години работа, като твърди, че по-широкото внедряване на строителната роботика едва сега започва.

Според експерти, този тип строителство може да изиграе значителна роля за облекчаване на кризата с достъпните жилища, особено в районите с високи разходи и курортните градове, където работниците често са принудени да живеят далеч от работните си места. Но тъй като недостигът на жилища продължава да нараства, разработчиците и политиците все повече проучват алтернативи на традиционното строителство.

Сподели: