18-ият пакет санкции срещу Русия все още не е приет, след като Европейските лидери не успяха да постигнат единодушие в петък. Словакия наложи вето върху новите мерки, като причината за спора се крие в настояването на Братислава за отстъпки по плана REPowerEU – амбициозната стратегия на ЕС за пълна независимост от руските изкопаеми горива до 2027 година.

Премиерът на Словакия Роберт Фицо определи предложението на Европейската комисия като „изключително сериозно“ и предупреди, че то ще окаже „крайно негативно въздействие върху цените на газа“ както за домакинствата, така и за индустрията. Фицо настоява за компенсации и изрази опасения, че „Газпром“ може да предприеме съдебни действия срещу Словакия, ако страната прекрати договора си за доставка на газ.

Експертът по санкции Бенямин Хилгенсток от Икономическото училище в Киев смята, че опасенията са неоснователни. Според него, въпреки спецификите на договорите, при въвеждане на санкции страните могат да обявят форсмажор и да спрат плащанията за договорените обеми.

В момента само Словакия и Унгария продължават да внасят руски нефт и газ по тръбопроводи, докато десет европейски държави, сред които Белгия, Франция и Испания, все още купуват втечнен природен газ от Русия. Преговорите по 18-ия пакет санкции продължават, като тази седмица е насрочена среща между Европейската комисия и Словакия с цел намиране на решение.

Сподели: