Френска военноморска група, водена от самолетоносача „Шарл де Гол“ навлезе в Червено море в подготовка за потенциална мисия за гарантиране на корабоплаването през Ормузкия проток.

Френските ВМС обявиха, че преместването на ядрения самолетоносач е последен етап от разполагането му в Близкия изток. През този ключов маршрут преминава една пета от световните доставки на петрол.

По-широката коалиция за Ормузкия пролив беше формирана от Франция, Великобритания и още 50 държави.

Самолетоносачът „Шарл де Гол“ премина вчера през Суецкия канал, за да се доближи до Персийския залив. Искаме да направим тази мисия видима, веднага щом е задействано прекратяване на огъня или поне се възцари относително спокойствие. Мисията ще бъде разположена в полза на Франция, Европа и на целия свят, който отчаяно очаква да се завърне към спокойствието и нормалността.

Жан-Ноел Баро – министър на външните работи на Франция

Полковник Гийом Верне, говорител на началника на щаба на френските въоръжени сили, подчерта, че коалицията няма да започне да действа, докато не бъдат преодолени два прага.

Първо, заплахата за корабоплаването трябва да намалее и морската индустрия трябва да се почувства достатъчно уверена, за да използва пролива. Второ, всяка операция ще изисква съгласието на съседните държави.

„Шарл де Гол“ превозва 20 изтребителя „Рафал“ и е съпровождан от 8 фрегати. 

Сподели: