Фондация „Нипон“ и мисия „Нектон Оушън Сензъс“ обявиха, че са открили над 800 нови морски вида. Това бележи значителна стъпка напред в разбирането ни за океанското биоразнообразие, като находките ще се увеличават с продължаването на програмата.

1000 учени от над 400 институции са част от това глобално научно сътрудничество.

Океанът покрива 70 процента от нашата планета. Ние изчислихме, че само 10 процента от морските видове са открити. Над 1000 учени участват в мрежата за преброяване на океаните, като те са открили стотици видове в различни местообитания, от метанови пукнатини до коралови рифове и дълбоководни планини по целия свят.

д-р Мишел Тейлър – главен изследовател в „Ocean Census“

Идентифицирането и официалната регистрация на нов вид може да отнеме до 13-14 години, което означава, че някои видове може да изчезнат преди още да са документирани. Поради тази причина фондация „Нипон“ и „Нектон“ стартират проекта Ocean Census през април 2023 г, за да трансформират откриването на нови видове и да наваксат критични пропуски в науката.

Глобалният алианс „Преброяване на океана“ е провел 10 експедиции и е бил домакин на 8 семинара за откриване на видове. Тук влизат акули, морски пеперуди, бамбукови корали, октокорали, морски гъби, скариди, раци, рифови риби, омари, главоноги и морски звезди – обхващащи десетки таксономични групи. Всички находки се регистрират в платформата за данни за биоразнообразието в океаните.

Това, което ме изненада най-много в тази експедиция, беше, че буквално от нищото, в една яхтено пристанище беше създадена изследователска група с експерти от цял свят, оборудвана с подводни апарати, водолази и лаборатории с най-новите технологии. Това ни дава възможност да работим върху екземплярите в реално време. Ако този модел може да се приложи в други части на света, това значително ще ускори усилията за описване на видовете.

д-р Леополдо Моро – ръководител на експедиция в рамките на „Ocean Census“

Използвайки водолази, подводници и дистанционно управляеми превозни средства, учените са идентифицирали нови видове на дълбочини от 1 до 4990 метра, с таксономичен анализ, извършен от специалисти от научната мрежа на Ocean Census.

Учените често се сблъскват с видове, които са нови за науката. Но един вид бива официално признат, едва след като е описан и публикуван в научно списание. Процесът може да отнеме години, което значи, че много от видовете остават недокументирани.

Експедициите от Ocean Census са изследвали места в Арктическия, Тихия, Атлантическия и Индийския океан, където са идентифицирани видове, адаптирали се по уникален начин към своята среда. 

Сподели: