САЩ са постигнали нови търговски споразумения с Япония и Филипините – ход, който президентът Доналд Тръмп определя като повратна точка във войната с митата. Сделките идват броени дни преди крайния срок, след който Тръмп заплаши с нови икономически санкции. Вашингтон и Токио са се договорили за значително намаляване на митата – от 25 на 15 процента. Президентът Тръмп обяви сделката във видео, публикувано в социалната мрежа Truth Social:

Току-що подписах най-голямото търговско споразумение в историята, мисля, че може би най-голямото споразумение в историята с Япония. Те бяха изпратил най-добрите си служители. Работихме дълго и упорито по споразумението и то е чудесно за всички. Винаги казвам, че трябва да е изгодно за всички. 

Доналд Тръмп – президент на САЩ

Според него Япония ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика. В замяна японските автомобили ще се облагат с по-ниски тарифи, а американски стоки – включително месо, ориз и технологии – ще се изнасят по-лесно към Япония. Споразумението е резултат от месеци на интензивни преговори. То дава глътка въздух и на японския премиер Шигеру Ишиба, чиято партия загуби парламентарното мнозинство. Той обяви, че сделката няма да засегне японските селскостопански мита – въпрос, по който Токио от години е твърд. Сделката идва и на фона на криза с цените на ориза в Япония, които са двойно по-високи спрямо миналата година. Американският внос може да облекчи натиска върху потребителите. Паралелно с това Тръмп обяви и споразумение с Филипините – Манила ще премахне митата върху американски стоки, а вносът ѝ в САЩ ще се облага с 19-процентно мито. По думите на Тръмп, двете страни ще разширят и военното си сътрудничество. Според икономисти, това е тактически успех за Тръмп в навечерието на нова фаза от търговската война. Въпросът е как ще отговорят Китай и останалите ключови пазари.

Сподели: