Тръмп младши пристига в Гренландия, след като баща му заяви, че САЩ трябва да притежават територията
Доналд Тръмп младши направи изненадващо посещение в Гренландия. Пътуването му се случва в момент на засилено напрежение, след като баща му, новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, предизвика полемика, след като изрази намерението си да поеме контрола над арктическата страна.
Тук сме просто като туристи. Изглежда невероятно място. Наистина съм развълнуван да бъда тук.
Доналд Тръмп младши, син на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп
Малко след визитата новоизбрания президент даде пресконференция в имението си Мар-а-Лаго във Флорида, като наля масло в огъня. Тръмп потвърди интереса си да закупи Гренландия, като не изключи използването на военна и икономическа сила за постигането на тази цел. По време на пресконференцията Тръмп заяви, че каналът „е жизненоважен за нашата страна“ и заяви, че „той се управлява от Китай“. Президентът на Панама Хосе Раул Мулино отхвърли твърденията на Тръмп и заяви, че в канала няма „абсолютно никаква китайска намеса“.
Не мога да ви уверя. Вие говорите за Панама и Гренландия. Не, не мога да ви уверя в нито едно от тези две неща.
Доналд Тръмп
Той дори засили заплахите към Дания, като предупреди Копенхаген да се съобрази с предложението на Вашингтон да закупи острова.
Никой не знае дали Дания изобщо има някакво право на собственост или интерес. Хората в Гренландия вероятно ще гласуват за независимост или ще дойдат в Съединените щати. Ако това стане ще вдигна цените за Дания доста.
Доналд Тръмп
Премиерът на Дания реагира на думите на Републиканеца, като потвърди непоколебимата позиция на Копенхаген, че Гренландия не се продава.
Гренландия е за гренландския народ. Това е горд народ, с език и култура, които са негови собствени. И както вече заяви председателят на гренландския парламент Муте Егеде, Гренландия не се продава. САЩ са нашият абсолютен най-близък съюзник, и то по всички въпроси, свързани с отбраната и сигурността.
Мете Фредериксен, министър-председател на Дания
Това не е първият път, в който Вашингтон се опитва да придобие контрол над Гренландия. През 1946 г. американски официални лица предлагат на Дания 100 млн. долара, за да придобият собствеността върху най-големия остров в света. Тръмп също така обеща да използва „икономическа сила“, когато беше попитан дали ще се опита да анексира Канада, и нарече общата им граница „изкуствено прокарана линия“.