Тръмп е поискал промени по споразумението за мир с Иран
Президентът Доналд Тръмп е поискал да бъдат внесени промени в споразумението между САЩ и Иран, целящо да сложи край на военните действия. За това съобщават американски медии. Промените са свързани с протока Ормуз и рамка за възобновяване на преговорите по ядрената програма на Иран, съобщи CBS News. Ако дипломатическите усилия напреднат, споразумението според информациите включва и потенциално облекчаване на санкциите срещу Иран, което би му позволило да получи достъп до милиарди долари замразени активи. А в социалната си мрежа Тръмп обяви, че бъдещото споразумение с Иран ще бъде изгодно за САЩ. Той добави, че Техеран „наистина иска да сключи споразумение“.
Иранският външен министър Абас Арагчи потвърди, че преговорите все още продължават.
Преговорите и обменът на съобщения продължават и докато не се стигне до ясен резултат, не е възможно да се даде оценка за тях. Всичко, което се казва на този етап, както и спекулациите и предположенията, трябва да бъдат пренебрегнати, докато не се стигне до окончателно решение.
Абас Арагчи, ирански външен министър
Новините за продължаващите разговори между двете страни идват ден след като американските военни спряха търговски кораб, който се опитваше да пробие блокадата на иранските пристанища. В последните часове Съединените щати са нанесли удари по военни обекти на иранските острови Горук и Кешм. Ирански медии твърдят, че е поразена американска военна база, от която са извършвани атаки срещу обекти в южен Иран. Иранските военни обявиха, че ако американските атаки продължат, отговорът на Иранската революционна гвардия ще бъде напълно различен, а Вашингтон ще носи отговорност за последствията.
Междувременно, кувейтската армия обяви, че е отговорила на враждебни и дронови заплахи. В страната се намира американска въздушна база, която в миналото е била атакувана от Иран и неговите съюзници. Страните от Персийския залив са били обект на няколко атаки от Иран по време на настоящия конфликт, като Техеран твърди, че целта му е американското военно присъствие в региона.
