„ТИСА“ на Мадяр иска да отстрани президента чрез поправка в конституцията
Партия „ТИСА“ ще отстрани президента на Унгария чрез поправка в конституцията. Това обяви премиерът Петер Мадяр. Той направи посещение при държавния глава, където остана около час.
Тръгвайки си, Мадяр коментира, че ще информира парламентарната група на „ТИСА“ за възможните сценарии.
Конституцията включва процедурата по импийчмънт, но за да защитим останалите правомощия на президента на републиката, ние няма да изберем тази процедура. Ще направим промени в основния закон. Ще възстановим унгарското върховенство на закона и демокрацията, основани на волята на милиони унгарци.
Петер Мадяр – премиер на Унгария
Мадяр призова още в изборната нощ президентът Тамаш Сульок и други служители от администрацията на Орбан да подадат оставки.
Сульок обаче заяви, че не възнамерява да се оттегли.
След като обмислих възможността за оставка, стигнах до заключението, че тя не може да бъде решение на конституционното уреждане на настоящия конфликт.
Тамаш Сульок – президент на Унгария
Президентът подчерта, че няма да пречи на правителството да приема закони, които са условие за получаване на средствата от ЕС.
Според социологически проучвания, две трети от унгарците смятат, че президентът Сульок трябва да се оттегли от поста си.
