Съдът на Босна и Херцеговина осъди сепаратисткия лидер на сърбите Милорад Додик на година затвор

Съдът на Босна и Херцеговина осъди сепаратисткия лидер на Република Сръбска Милорад Додик на една година затвор
Президентът на Република Сръбска (РС) Милорад Додик беше признат за виновен от съда на Босна и Херцеговина (БиХ) по обвинения в незачитане на решенията на Върховния представител в БиХ. Присъдата, наложена от съда на Додик, е една година затвор и 6 години лишаване от правото да заема длъжност, предаде БТА.
Лидерът и неговите адвокати не бяха в съда по време на произнасянето на присъдата. Додик заяви, че няма да се подчини на каквато и да е присъда и заплаши с „радикални мерки“ в отговор, включително евентуално отцепване на Република Сръбска, която е с преобладаващо сръбско население, от останалата част на Босна, предаде БТА.
Присъдата обаче е на първа инстанция, което означава, че Додик ще може да изпълнява всичките си функции и че ще бъде свободен до произнасянето на окончателна присъда от по-висшата инстанция.
Милош Лукич, и.д. директор на държавния вестник на РС, беше оправдан по обвиненията.
Прокуратурата обвини и Лукич, че е позволил публикуването на укази на Додик в Държавния вестник на РС. Той е обвинен, че продължава процеса на приемане на закони, които постановяват, че решенията на Конституционния съд на Босна и Херцеговина няма да се изпълняват в тази област, нито решенията на върховния представител на международната общност в БиХ няма да бъдат публикувани в официалния вестник.
Горан Бубич, адвокатът на Додик, предварително заяви, че няма да присъства на произнасянето на присъдата в Съда на БиХ.
„Не мога да участвам в унижаването на правата, поне когато не се налага“, каза Бубич.
Адвокатът на Лукич, Милькан Пучар, също не присъства на произнасянето на присъдата.
Сепаратистките заплахи на Додик разпалват страховете в Босна, където в периода 1992-95 г. етническите кръвопролития доведоха до смъртта на 100 000 души и до разселването на милиони. Подкрепените от САЩ Дейтънски мирни споразумения сложиха край на войната преди почти три десетилетия.
Подкрепените от САЩ Дейтънски мирни споразумения сложиха край на войната преди почти три десетилетия и създадоха две съставни единици – Република Сръбска, която е с предимно сръбско население, и Федерация Босна и Херцеговина, населена предимно с босненски мюсюлмани (бошняци) и хървати.
Двете области получиха широка автономия, но запазиха някои общи институции, включително армията, висшата съдебна система и данъчната администрация. Босна също така има ротационно тричленно президентство, съставено от бошняшки, сръбски и хърватски член.
По време на съдебното заседание Додик се намираше в административната столица на Република Сръбска Баня Лука, където хиляди хора се събраха днес, за го подкрепят.
„Те казват, че съм виновен, но сега хората тук ще кажат защо не съм виновен“, заяви Додик пред множеството малко след обявяването на присъдата. „Няма причина да се безпокоим. Научил съм се да се справям и с по-трудни ситуации. Важното е, че вие сте тук“, добави той.
В съседна Сърбия проправителствените медии съобщиха, че президентът Александър Вучич е свикал спешно заседание на Съвета за национална сигурност.