Депутатите приеха новия правилник за работата на 52-рото Народно събрание. След като бъде обнародван в „Държавен вестник“, парламентът ще може да започне работа по същество със създаване на постоянни комисии, които да разглеждат внесените законопроекти. От „Прогресивна България“ направиха редица промени, които бяха силно критикувани от опозицията.

Опозиционните партии смятат, че това ще ограничи именно техния глас в парламента. Въпреки това, управляващите бяха категорични, че с тези нови правила  целят да се оптимизира работата на Народното събрание. Също така, че тези нови правила ще важат както за опозицията, така и за управляващите

  • Изявленията от парламентарната трибуна ще бъдат намалени от 3 на 2 минути. 
  • Създаването на време на комисия вече ще изисква 48 подписа. 
  • Срокът за запознаване със законопроекти вече е 24 часа, вместо 72 часа. 
  • Неограничено ще бъде и отлагането на отговори от премиера и министри, а институциите няма да бъдат задължени да представят документи пред депутатите. 

За опозицията спорна е промяната, според която председателят вече ще може едновременно да води заседанието и да участва в дебата.  Досега, ако искаше да се включи в обсъжданията, той трябваше да отстъпи мястото си до края на дебата на един от заместниците си.  

Правилата бяха подкрепени основно от мнозинството от Прогресивна България.

Сподели: