САЩ се установяват на Луната чрез корпорации
НАСА е поръчала на компании на Джеф Бесос, Илон Мъск и още две американски фирми да обезпечат изграждането на база на луната. Това показаха от агенцията чрез плановете си за постоянно установяване на земния спътник в три етапа.
Първият ще предшества планираното първо кацане на астронавти от повече от пет десетилетия, за което плановете са да се случи през 2028 – годината на избори в САЩ. Преди това чрез десетки полети без екипаж ще се достави техника.
Началната база ще е и първото кацане на Луната, реализирано с частен капитал. Совалките „Ендурънс 1“ на компанията „Блу Ориджин“ ще доставят няколко товара в кратера Шакълтън – стратегически район до южния полюс на Луната.
Джаред Айзъкман, ръководител на НАСА
Апаратите на компанията на Безос ще свалят на лунната повърхност всъдеходи, които се разработват от други две фирми – „Астролаб“ и „Лунар Аутпост“. Техниката трябва да е налична за астронавтите, които Америка планира да изпрати през 2028. Година по-късно се планира началото втора фаза на постоянно обитание – изграждане на инфраструктура, включително електрическо захранване на лунната повърхност, както и подобрени възможности за придвижване и изследване на по-големи територии.
В рамките на следващото десетилетие всичко това трябва да прерасне в обособен терен от стотици квадратни километри.
Когато имаме на разположение модули за постоянно обитание, с логистиката и възможностите за придвижване, тогава ще можем да кажем – „тук сме за постоянно и няма да се откажем.
Карлос Гарсия Галан, директор на програмата за лунна база на НАСА
В завръщането на Луната НАСА и американските частни компании се състезават с Китай, който си е поставил за цел да свали хора на естествения земен спътник до 2030 година.
