Рубио пред Сената: Иранците се съгласиха да преговарят по аспекти на ядрената си програма
Иран се е „съгласил да преговаря по аспекти на ядрената си програма“. Това обяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио при първото си изслушване в Конгреса от началото на войната.
Притиснат от демократи и републиканци относно статута на преговорите с Техеран, Рубио се опита да обрисува една по-оптимистична картина за напредъка в дипломацията.
Те се съгласиха да преговарят по аспекти на ядрената си програма, които само преди месец, преди една година, дори отказваха да споменават. Това не е гаранция, че в крайна сметка ще постигнем сделка, която е приемлива за Конгреса. Преговорите са затруднени от нестабилността на иранското ръководство.
Марко Рубио – държавен секретар на САЩ
Заради продължаващата агресия на Израел срещу Ливан изглежда са спрени комуникационните канали между САЩ и Иран. Агенция Фарс съобщава, че размяната на съобщения чрез посредници е прекратена преди няколко дни. Иран е преустановил комуникацията с посредниците, след като Израел е заплашил да бомбардира Бейрут в рамките на операцията си в Ливан срещу проиранското движение Хизбула, предаде Асошиейтед прес, като се позова на Фарс и на още една иранска агенция – Тасним.
На същото изслушване пред комисията по външни отношения в Сената Марко Рубио не пое ангажимент да не бъдат удължавани повече сроковете за облекчаване на санкциите срещу Русия.
САЩ удължиха срока за внос на руски суров петрол, който вече е натоварен на танкери в морето, за да облекчат ситуацията с недостига на суровината.
Рубио каза, че окончателното решение ще бъде взето от Министерството на финансите, „но то зависи от обстоятелствата в текущия момент“.
„Бихме искали да го прекратим възможно най-скоро, но не зависи само от нас. Това са ограничени във времето дерогации с цел отваряне на повече глобални доставки“, посочи държавният секретар.
