„Старшип“ е най-голямата и най-мощна ракета на „Спейс Екс“. Тя беше изстреляна от южен Тексас, като носеше на борда си 20 макета на спътници „Старлинк“, които се отделиха по средата на едночасовия космически полет, преминал над половината свят. Подобрената мегаракета дебютира два дни след като изпълнителният директор на „Спейс Екс“ Илон Мъск обяви, че прави компанията публична. Ракетата достигна крайната си дестинация – Индийския океан – въпреки някои проблеми с двигателя, преди да избухне в пламъци след досега си с морската повърхност.

Последното не е било предвидено, според „Спейс Екс“.

Мъск определи изстрелването и кацането като „епични“.

Това е 12-ият изпитателен полет на ракетата, която Мъск строи, за да отведе хора до Марс един ден. Но първо идва Луната и програмата „Артемис“ на НАСА, която също разчита на „Старшип“.

Междувременно Федералната гражданска администрация на САЩ съобщи за „аномалия“ по време на полета. Оттам отбелязват, че това се е случило при преминаването на „Старшип“ над Мексиканския залив, където от ракетния ускорител са паднали отломки в „опасна зона“. Няма данни за жертви и пострадали, нито за повредено имущество. 

Сподели: