Днес е 1 май – отбелязваме  Международния  ден на труда.  На тази дата много страни в света честват  постиженията  на работническото движение. За значението на празника и за състоянието на работническите движения днес в САЩ – разказва професора по трудови отношения Пол Кларк. 

1 май отдавна е Международен ден на труда. Това е ден, в който се отбелязва приносът на работниците към обществото. Той отбелязва появата на работнически движения. Чества се по целия свят. И има дълга история тук, в Съединените щати.

Пол Кларк, професор по трудови отношения в Държавния университет на Пенсилвания

„Да, мисля, че Международният ден на труда свързва американското работническо движение, с работниците в цял свят. Идеята е, че където и да се намират по света, те имат ужасно много общи неща, които ги свързват – от Австралия до Германия и Канада са подобрили положението си, като са се обединили колективно, използвайки колективните си сили и форма за формиране на синдикати, за да подобрят нещата. Условията за работниците наистина не са се подобрили значително. Реалната заплата на работниците от вероятно около 1980 г. е в застой. Това означава, че когато се коригира спрямо инфлацията, жизненият стандарт на работещите не се е подобрил в Съединените щати. Едва през последните пет години синдикатите успяха да постигнат голям напредък, да подобрят живота на хората и да бъдат оптимисти за бъдещето. Сега обаче, профсъюзите се опитват да запазят постиженията си, въпреки безбройните действия от страна на администрацията на Тръмп, целящи да отслабят защитата на работниците и да дадат на работодателите и бизнеса свобода на действие. Синдикатите са в са в екзистенциална криза, опитвайки се да преживеят този период. Ден на труда, Денят на работника, е ден, в който признаваме, че работещите хора играят много важна роля в нашето общество. Понякога те вършат работа, която е неприятна и която много хора не биха искали да вършат. Понякога вършат работа, която изисква висока квалификация и която останалите от нас може би не биха могли да вършат. Вижте здравните работници, които са отдадени на това да ни поддържат здрави и да бъдем с тях, в моментите, когато сме уязвими и болни. Това са хора, които правят живота на своите съграждани по-добър. И точно за това е Денят на работника и Денят на труда. Чуваме толкова много за известни личности, изпълнителни директори и лидери, високопоставени лидери в обществото. Междувременно, обикновените работници си вършат работата, позволявайки на останалите от нас да имаме по-добър живот, отколкото би бил, ако тези хора не бяха на мястото си“, посочва професорът.

Сподели: