Проучване на Европейския съвет за външна политика: Само 21% от европейците виждат САЩ като съюзник
Терминът „трансатлантически здрач“ е използван от Европейския съвет за външна политика (ECFR) в ново проучване за отношенията между Европейския съюз и САЩ при управлението на президента Доналд Тръмп.
Според анкетата, проведена в 11 държави членки на блока, 50% от анкетираните смятат, че САЩ са необходим партньор, докато едва 21% ги възприемат като съюзник. Тези данни отразяват промяна в европейското обществено мнение.
Основният извод е, че европейските граждани вече приемат и осъзнават факта, че техните лидери трябва да възприемат по-прагматичен подход към Америка. В нашето проучване хората не показват прекалено големи илюзии относно САЩ. Те разбират, че ако Тръмп иска отношенията да са транзакционни, тогава и ние трябва да сме отворени към такава сделка.
Павел Жерка, главен анализатор по общественото мнение в ECFR, съавтор на проучването
Изправени пред лозунга на Доналд Тръмп „Америка на първо място“, авторите на доклада предлагат ЕС да защити своите интереси и да обърне страницата на историческото трансатлантическо партньорство.
Наричаме го трансатлантически здрач, защото смятаме, че старият трансатлантически ред е приключил и нов трябва да се роди. Той може да бъде изграден върху действията на основните европейски сили, които могат да възприемат по-транзакционен и прагматичен подход. В такъв сценарий отношенията между Европа и САЩ ще бъдат по-малко основани на споделени ценности, отколкото в миналото.
Павел Жерка, главен анализатор по общественото мнение в ECFR, съавтор на проучването
Проучването подчертава различните възприятия за новия американски президент сред държавите членки на ЕС. В Унгария и България Доналд Тръмп има позитивен образ, докато в Дания и Германия преобладава скептицизъм.
Затова авторите на доклада призовават лидерите на ЕС да не действат изолирано в опит да изградят привилегировани отношения с администрацията на републиканеца за сметка на европейските си партньори.