Противоконституционни ли са нови закони в Република Сръбска?
Босненски официални лица оспориха набор от закони, които забраняват на държавната съдебна система и полицията да работят в контролираната от сърбите част на страната. Спорното законодателство подхранва напрежението в етнически разделената балканска страна.
В жалбата, подадена в Конституционния съд на страната се твърди, че законите, приети преди седмица от босненските сръбски законодатели, нарушават конституцията на Босна и мирното споразумение, което сложи край на войната в Босна през 1992-95 г. Босненските сърби приеха спорните закони, след като босненски съд осъди Милорад Додик, проруски настроения президент на управляваната от сърбите територия в Босна, наречена Република Сръбска.
Това, което нашите врагове от Сараево правят в момента, е, че държавната прокуратура започва наказателно разследване срещу нас. Това, което мога да кажа сега, е, че за всеки път, когато прокуратурата ни призове, ние ще отговаряме с откриване на разследване срещу тях. Защото те посягат на законни конституционни институции, каквито има Република Сръбска: правителството на Република Сръбска, президентът на Република Сръбска и Народното събрание на Република Сръбска.
Милорад Додик, президент на Република Сръбска
Официални представители на Босна твърдят, че наборът от закони представлява преврат и важна стъпка в дезинтеграцията на страната, за която се застъпва лидерът на босненските сърби-сепаратисти.
Това са четири закона, приети от Народното събрание които имат за цел да върнат нашите субективни юридически права и конституционна власт на Република Сръбска в условията, в които нашата конституционна власт беше застрашена през последните 25 години. Ние искаме да сложим край на това. Искаме да си върнем Република Сръбска.
Милорад Додик, президент на Република Сръбска
Босна се състои от две единици, едната от които е доминирана от босненските сърби, а другата се управлява от бошняците, които са предимно мюсюлмани, и хърватите. Дейтънските мирни споразумения, които сложиха край на войната в Босна, в която загинаха над 100 000 души, също така предвиждат, че ентитетите са обвързани с общи държавни институции, включително армия, висша съдебна система и данъчна администрация.