Бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев е обвинен в безстопанственост за близо милион и половина лева. Той е с мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 10 000 лева, предаде БНР.

Обвинението на Демерджиев, който беше правосъден и вътрешен министър в няколко служебни правителства на президента Румен Радев, е във връзка с обществена поръчка за изготвяне на новите български лични документи.

От прокуратурата твърдят, че на 2 юни 2023 година – в нарушение на Закона за обществените поръчки и вътрешнонормативни правила в МВР, той е подписал допълнително споразумение за увеличаване на цените на дейности, които са предмет на договор за изграждане на система за изготвяне на документи за самоличност. От това са последвали щети в размер на 1 482 218 лева.

От прессъобщението на държавното обвинение става ясно, че разследването, заради което е обвинен Демерджиев, е образувано през януари 2024 година.

Бившият вътрешен министър Иван Демерджиев отрече обвиненията в бедстопанственост. С пост в социалните мрежи, той обясни той заяви,че срещу него има политическа атака.

„Когато разкриеш влиянието на Пеевски в МВР и разпънатият чадър срещу контрабандата. Когато го накараш да мълчи и да не може да отговори на елементарни и конкретни журналистически въпроси, той реагира по единствения възможен начин – задейства своите бухалки в лицето на овладените от него институции. След като неговият министър Калин Стоянов се снима гордо с новите документи за самоличност и благодарение и на тях бяхме приети в Шенген, някой реши, че при сключването на договора е нарушен закона“, посочва Демерджиев.

Сподели: