През 2024 г. температурата на Земята се е повишила с до 1,6 градуса по Целзий
Земята е регистрирала най-горещата си година в историята през 2024 г. Скокът е толкова голям, че планетата временно е преминала важен символичен праг на климата, съобщиха няколко агенции за мониторинг на времето. Миналогодишната средна глобална температура с лекота надмина рекордната жега от 2023 г. и продължи да върви нагоре.
Миналата година е била най-горещата година в световен мащаб от 1850 г. насам, като средните глобални температурни аномалии са били с 1,6 градуса над прединдустриалното ниво, което надхвърля емблематичната цел от 1,5 градуса, заложена в Парижкото споразумение.
Мауро Фачини, ръководител на отдел „Наблюдения на Земята“, Европейска комисия
Последните 10 години са 10-те най-горещи в историята и вероятно са най-горещите от 125 000 години насам, според Коперник. 10 юли е бил най-горещият ден, регистриран от хората, като средната температура на земното кълбо е била 17,16 градуса по Целзий.
Обичайните заподозрени – атмосферните концентрации на въглероден диоксид и метан – продължават да се увеличават и през 2024 г. ще достигнат рекордни нива. Акцентите представят много други рекорди, установени за 2024 г., които свидетелстват за все по-силното въздействие на изменението на климата. Всъщност новините не са окуражаващи. А неотложността на действията в областта на климата никога не е била по-важна.
Мауро Фачини, ръководител на отдел „Наблюдения на Земята“, Европейска комисия
Досега най-голям принос за рекордното затопляне има изгарянето на изкопаеми горива, заявиха няколко учени.
„Множеството рекордни събития, които наблюдавахме през последните 12 месеца, не са статистически странности, а по-скоро пряко следствие от общото затопляне на нашата климатична система. А това се подхранва най-вече от постоянното увеличаване на концентрацията на парникови газове в атмосферата“, коментира Карло Буонтемпо – директор на агенция Коперник.
Мащабно проучване на ООН от 2018 г. установи, че задържането на повишаването на температурата на Земята под 1,5 градуса по Целзий може да спаси кораловите рифове от изчезване, да задържи огромната загуба на ледена покривка в Антарктида и да предотврати смъртта и страданията на много хора. Въпреки това първите шест дни на януари – въпреки студените температури в източната част на САЩ – са средно малко по-топли и са най-топлият старт на годината досега.