Православната църква чества един от най-големите християнски празници – Богоявление. Този ден е посветен на Кръщението на Иисус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. Богоявление се смята още за ден на светлината и просвещението. В народните традиции празникът е известен като Йордановден (по името на река Йордан), а заради връзката с водата, както и – Водици и Водокръщене.

На Йордановден, Христос се потопил три пъти във водите на река Йордан. Този акт символизира тайнството на смъртта и възкресението на човека в него. Умира грешният човек, наследник на Адам, преражда се, възкръсва духовно пречистеният човек. След кръщението започва страданието, истинското понасяне на греха и изкуплението на земните хора. Според народните вярвания, до този ден дните са опасни и по земята бродят демони – наричат се „мръсни дни“. С кръщаването на водата светът придобива нова ценност и сила, става по-безопасно място за живеене. Злите сили са победени и прогонени.

В цялата страна на Йордановден в църквите се отслужва Света литургия, освещават се бойните знамена, а след това се провежда ритуалът по Спасяване на Светия кръст. Отбелязва се от православния канон с празничен водосвет. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста в реката или в морето. Мъжете се хвърлят да го извадят. Смята се, че който пръв го хване ще бъде здрав през цялата година.   

Традиционният ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия се проведе пред Паметника на Незнайния воин в столицата. Президентът Румен Радев прие почетния строй на представителните части на Българската армия и положи венец пред паметника. По време на ритуала бяха осветени знамената-светини и бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия в София, военните формирования от  Божурище, Горна Малина, „Враждебна“ и на представителните знамена на видовете въоръжени сили. Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи Богоявленския водосвет. Националната служба за охрана беше въвела засилени мерки за сигурност. 

Богоявление се отбелязва най-зрелищно в Калофер. И тази година местната традиция беше спазена и стотици мъже под звуците на гайди  и тъпани влязоха в ледените води на Тунджа, където играха мъжко хоро. 

По Черноморието Светият кръст бе хвърлен на повече от 22 места във всички 13 общини на територията на Бургаска област. Слънчево и необичайно топло време привлече хиляди зрители по крайбрежието, за да видят ритуалите по спасяването на разпятието. В Несебър и Созопол бе изпълнена уникална по рода си традиция у нас – с вадене на водорасли и чупене на светия кръст на две. 

А в столицата – общо 40 мъже участваха в ритуала по спасяването на Богоявленския кръст. 23-годишният Николай Димитров извади разпятието от водите на езерото в столичния квартал „Дружба“.

В Истанбул бе отслужена света литургия по случай празника Богоявление, отбелязващ кръщението на Иисус Христос от Йоан Кръстител във водите на река Йордан. Церемониите бяха водени от вселенския патриарх Вартоломей I. 

Сподели: