Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали така да ограничат правата на опозицията, заяви председателят на ПГ на „Продължаваме промяната“ (ПП) Николай Денков на брифинг във връзка с предложенията на „Прогресивна България“ относно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС).

Премахва се възможността опозицията да получи достъп до информацията от държавните органи и местната власт. Създава се монопол на председателя на Народното събрание да определя дневния ред както на комисиите, така и на Народното събрание. Премахва се възможността опозицията да може да внася свои точки в дневния ред.

Акад. Николай Денков

Според депутата от ПГ на ПП и заместник-председател на Народното събрание Стою Стоев от „Прогресивна България“ сами не разбират предложенията, които предлагат.

Денков отбеляза, че дори Борисов и Пеевски не са се опитвали така да ограничат правата на опозицията. Той призова за диалог, за да бъдат намерени правилните решения.

Николай Денков не пожела да коментира бюджета докато не види конкретните текстове на проекта.

Депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Тома Биков също коментира предложените промени.

Ограничаването на парламентарния контрол е негативна тенденция. Това в една ситуация на пълно мнозинство според мен е не само ненужно, но и дори опасно.

Тома Биков

„Виждаме съкращаване на всички процедури по отношение на законодателния процес, които рискуват да превърнат парламента н гумен печат на г-н Радев. Аз съм го чувал да нарича парламента гумен печат, но с тези правила практически този подход става официален“, каза Биков. 

ГЕРБ-СДС се надяват колегите им от „Прогресивна България“ да преосмислят тези идеи.

„Парламентът не е нито комсомолско събрание, нито е някаква казарма, за да има подобен подход спрямо опозицията. Той не е оперативен орган, това е място, в което се дискутира, изразяват се различни гледни точки и според мен управляващите, независимо с колко процента са спечелили изборите, имат ангажимент да осигурят това пространство на опозицията, а в момента това е единственото пространство на опозицията, в което може да се чуе различна гледна точка от тази на управляващите.

Тома Биков

Сподели: