Панама освободи депортирани мигранти, поставяйки ги в правен куриоз

След седмици съдебни дела и критики от правозащитни организации, Панама освободи десетки мигранти, задържани в отдалечен лагер след депортирането им от Съединените щати. Те получиха 30-дневен срок, в който трябва да напуснат страната. Това остави хора в правен куриоз и несигурност какво да правят по-нататък.
Не знам какво да правя. Днес попитах Международната организация по миграция (IOM), но те ми казаха, че сме изцяло на своя отговорност.
Хаятула Омагх, мигрант от Афганистан
Омагх и още 65 мигранти от Китай, Русия, Пакистан, Афганистан, Иран, Непал и други държави слязоха от автобус в Панама Сити, след като седмици наред бяха задържани при тежки условия от панамските власти.
Правителството на Панама заяви, че иска да работи с администрацията на Тръмп, за да „изпрати сигнал на възпиране“ към хора, които се опитват да мигрират към САЩ.
Освободените мигранти са част от сделка между администрацията на Тръмп, Панама и Коста Рика за ускоряване на депортациите. САЩ изпратиха стотици хора – включително семейства с деца – в двете централноамерикански страни като междинна спирка, докато бъде уредено връщането им в страните им на произход.
Критиците нарекоха това „износ на американската депортационна система“. Сделката предизвика вълна от правозащитни опасения, след като стотина задържани мигранти в хотел в Панама Сити започнаха да издигат бележки на прозорците си, молейки за помощ и заявявайки, че се страхуват да се върнат в родните си страни.