Отбелязваме 149 години от избухването на Априлското въстание
Копривщица отбелязва 149 години от избухването на Априлското въстание. Честванията ще започнат с полагане на венци на гроба на Тодор Каблешков и ще продължат със спектакъла „Първа пушка” на площад „20 април“, пресъздаващ събитията от пролетта на 1876 г. Тържествената част ще завърши с народно веселие на градския площад, предаде БГНЕС.
Тържествата по повод 149 години от обявяването на Априлското въстание започнаха вчера в Копривщица.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави войниците от Карловския гарнизон
Очаква се стотици българи и днес да се стекат във възрожденското градче, за да се потопят в магията на времето, в което априлци се надигнаха срещу 5-вековната тирания на Османската империя.
От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков, копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие изпратените турски военни. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишният Георги Салчев, който изминал 5 часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа.
