Бум на нелегалната продажба на лекарства в интернет. За това алармира в студиото на Euronews Bulgaria председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Въпреки десетките сигнали, подадени от съсловната организация, ефект няма и медикаментите все още се разпространяват, предупреждават експерти.

„Сайтовете си работят. Нали направихме електронни рецепти, да няма свръхупотреба на антибиотици и т.н. Хората обаче искат лекарства – фармацевтите ги връщат при лекаря да им изпише рецепта, но те отиват отсреща в турския магазин и там тези лекарства са на ширпотреба“, коментира Маринов.

Екипът ни реши да провери дали може да се сдобие с различни медикаменти чрез социалните мрежи. Само с няколко клика в интернет , открихме множество сайтове за продажба на вносни лекарства от Турция. Описанието на страниците приканва клиентите си с фрази като „По-ефективни и евтини лекарствени продукти“. Споменава се, че не всички налични медикаменти са предложени в сайта. При запитване за друго лекарство, е посочен телефонен номер за връзка. Потърсихме отговор на въпроса кой препоръчва алтернативни лекарства на българските?

Още по-притеснително се оказа, че под постовете има предложения за лекарства, които не би трябвало да се предлагат без рецепта. Като например медикамент, използващ се за лечение на онкологични заболявания.

Лекарството е вид инжекция, която освен, че не бива да се продава онлайн, трябва и да се съхранява по определен начин и на определена температура. Такава е ситуацията с много от другите предлагани медикаменти, които ако не бъдат закупени от аптека, няма гаранция относно годността им за употреба. За тези рискове предупреждават и фармацевти.

Според българското законодателство, ауторизация за продажба на лекарствени продукти имат само фармацевтите.

Вижте репортажа на Виктория Венкова във видеото.

Сподели: