Нова изложба в Рим: 24 картини на Караваджо ще бъдат достъпни за широката публика
Бароковият Палацо Барберини в Рим отваря врати за посетители за „Караваджо 2025“. Творби на художника, които в някои случаи не са били виждани в Италия от 17 в., сега могат да бъдат разгледани за първи път.
Все още има какво да се открие за Караваджо. Не сме открили всички известни картини, за които ни разказват източниците. Имаме пропуски в неговата история, а сега имаме възможността да реконструира биографията му. За нас Караваджо е художник, започнал в Рим, но той със сигурност е практикувал живопис дълго време в Ломбардия. Ние все още не разполагаме с творби от този период. Все още има какво да изучаваме, върху какво да работим.
Франческа Капелети, куратор и директор на Галерия Боргесе в Рим
Сред 24-те изложени картини са „Света Екатерина Александрийска“ от Националния музей „Тисен-Борнемиса“ в Мадрид. Изложени са още и „Концертът“ от Музея на изкуствата „Метрополитън“ в Ню Йорк, както и творби от Националната галерия на Ирландия, Института по изкуствата в Детройт, Музея „Уфици“ във Флоренция, Пинакотеката ди Брера в Милано и частни колекции.
Огромна атракция за много посетители ще бъде възможността да се възхитят на две картини за първи път: „Ecce Homo“ и „Портрет на Мафео Барберини“.
Първата творба вероятно е нарисувана в Неапол между 1606 и 1609 г. и се излага за първи път в съвременна Италия, където се завръща след четири века.
Наскоро „Портретът на Мафео Барберини“ беше разкрит пред обществеността, след като следите му бяха изгубени в продължение на половин век. Присъствието на картината в изложбата би могло да бъде репетиция за бъдещо постоянно поставяне в музея.
Картината принадлежи на частна колекция, но италианската държава води преговори за нейното закупуване.
Надяваме се, че всички тези картини, които се намират в частни колекции, ще могат да бъдат изложени за широката публика и за учените. Да работим по това би било сбъдната мечта, но нека да се радваме, че вече имаме възможността да се възхищаваме на 24 шедьовъра на Караваджо. Това е изключително събитие.
Томас Клемент Саломон, куратор и директор на Националната галерия за древно изкуство
Изложбата, която е наречена „Майстора на светлината“, предлага нов поглед върху художествената и културната революция, извършена от художника.