Най-малко 50 палестинци са загинали при израелски удари по цели в Ивицата Газа. Десетки други са били ранени. Нападенията бяха насочени срещу много жилищни райони, включително сгради, приюти за разселени лица и импровизирани палаткови лагери. Атакувано е и полицейско поделение. В изявление израелските военни заявиха, че са атакували команден и контролен център, управляван от Хамас и свързаните с него групировки „Ислямски джихад“ в Джабалия, който бойците са използвали за планиране и осъществяване на нападения срещу израелските сили. На свой ред палестинците обвиниха правителството на Нетаняху, че целенасочено нанася удари по цивилни граждани, и призоваха за прекратяване на сраженията.

Ние сме беден народ. Искаме само да ядем, да работим и да спим и казваме: Бог да ни пази. Уморени сме. Правителството на Нетаняху, правителството на Хамас, ние сме уморени. За Бога, прекратете тази война.

Абу Салех – жител на град Газа


Нападенията съвпадат с продължаващата блокада на ивицата, която е в сила от началото на март. От ООН съобщават, че лекарствата и храните достигат критично ниски нива, като предупреждават, че сривът на цялата операция за оказване на помощ е неизбежен. Израел твърди, че блокадата има за цел да попречи на Хамас да се прегрупира и да окаже натиск върху групировката да освободи останалите заложници.

Сподели: