Много европейски страни се връщат към ядрената енергия
Белгия реши да отмени своя закон за отказ от ядрената енергия. Приет от депутатите текст отива още по-далеч, като допуска възможността за изграждане на нови ядрени реактори в бъдеще.
През 2003 г страната реши да спре постепенно своите 7 ядрени реактора. Но сегашното правителство поема в обратната посока.
Знаем, че това е нисковъглеродна енергия, която ни позволява да постигнем европейските цели за климата. Но това е и изобилна енергия. Имаме три цели, които се споделят от европейските ни партньори. Сигурност на доставките, контролирана цена и нисковъглеродна енергия. Ядрената енергия отговаря и на трите критерия.
Матийо Бие – министър на енергетиката на Белгия
Белгия не е изолиран случай в Европа по тази тема. В момента в 12 от 27-те членове на ЕС има около 100 реактора. За мнозинството от държавите не стои въпросът за отказ от атома. Проядреният импулс обаче се простира и до страни, които не разчитат на тази технология. Променили са се политическата атмосфера и общественото мнение.
Смятам, че това се дължи на икономическата ситуация, имаме огромна геополитическа несигурност и силна зависимост от газа. Всичко, което ще ни позволи да станем независими от газа, трябва да го направим. Ядрената енергия е един начин, възобновяемите източници са друг, и те не си противоречат.
Адел Ел Гамал – професор по енергийна геополитика от Свободния университет в Брюксел
Германия може да бъде важна част от европейската динамика в полза на ядрената енергия. Берлин изглежда няма планове да се върне към този вид енергия, но новият канцлер не иска да се меси в политиката на своите партньори от ЕС.
В друг забележителен завой Италия проправи пътя за връщане към ядрената енергия до края на това десетилетие. След два референдума преди 40 години Рим обеща да се откаже от ядрената енергия.