При липса на новини относно преговорите помежду им и неспираща двойна блокада на Ормузкия проток, американски и ирански сили отново се обстрелват.

Централното командване на Съединените щати съобщи за удари по военна цел на остров Кешм в протока. По-рано изтребител е обездвижил на кораб, движещ се към иранско пристанище, чрез изстрел с ракета „Хелфайър“ по машинното му отделение.

Нападенията са в отговор на изстреляни от Иран и впоследствие свалени ракети, насочени към американски бази в Кувейт и Бахрейн, както и дронове по търговски кораб.

Атаките предизвикаха повишение в рамките на процент в цените на западния петрол, които остават под 100 долара за барел след информациите от миналата седмица за усилен диалог между Съединените щати и Иран.

На масата е 60-дневно удължаване на примирието, отваряне на Ормузкия проток и продължаване на преговорите за иранската ядрена програма.

През последните дни няма деклариран напредък след като от ислямската република обвиниха в понеделник американския президент Доналд Тръмп в постоянни промени в поставяните условия. В същия ден Тръмп изпълни искане на Техеран и разговаря с израелския премиер Нетаняху за спиране на ударите по мишени на шиитската „Хизбула“ в ливанската столица.

Въпреки това Израел продължава операциите си в Южен Ливан. Унищожение на голям брой жилищни сгради показват кадри от удари по град Тир вчера. 

Сподели: