Мексиканци откриха паметник, посветен на убитите и изчезнали журналисти в страната
В навечерието на Световното първенство по футбол в Мексико журналисти, правозащитници и близки на загинали репортери откриха паметник в центъра на Мексико Сити, посветен на убитите и безследно изчезнали представители на медиите. Мемориалът съдържа имената на над 200 убити и около 35 изчезнали журналисти от началото на века досега. Паметникът е част от т.нар. „анти-паметници“ – граждански инициативи, които напомнят за неразкрити престъпления и оказват натиск върху институциите да потърсят отговорност. Сред имената са тези на разследващия журналист Хавиер Валдес, убит през 2017 година, и фоторепортера Рубен Еспиноса, намерен мъртъв в столицата две години по-рано след получени заплахи. Близките на жертвите използваха церемонията, за да отправят критики към властите за липсата на напредък по разследванията.
Напомняме на властите, че институциите се провалиха. В много случаи те бяха съучастници или проявиха небрежност, когато журналистите поискаха защита и не я получиха. Деветдесет и осем процента от убийствата на журналисти остават неразкрити и ненаказани.
Гриселда Триана, вдовица на журналиста Хавиер Валдес
Според международни организации за защита на свободата на словото Мексико продължава да бъде една от най-опасните държави за журналисти извън активните военни конфликти. Много от жертвите са работили по теми, свързани с организираната престъпност, корупцията и политическото насилие, често без адекватна институционална защита.
Най-болезнено е да виждаш как тези случаи се превръщат в купчина папки в прокуратурата. Те не са листове хартия, а истории на хора и семейства, които чакат справедливост.
Фрида Уртис, вдовица на журналиста Салвадор Адаме
Мексиканската държава поддържа специална програма за защита на журналисти и правозащитници, включваща охрана, защитени жилища и спешни сигнали за помощ. Въпреки това международни наблюдатели предупреждават, че механизмът често се оказва недостатъчен.
