Мащабен план: Полша се стреми към половин милионна армия и достъп до ядрени оръжия

Полша ще разгледа получаването на достъп до ядрени оръжия и също така ще гарантира, че всеки мъж ще премине военно обучение като част от усилията за изграждане на армия от 500 000 души, за да се изправи срещу заплахата от Русия, каза премиерът Доналд Туск пред парламента в петък, предаде „Политико“, съобщава БГНЕС.
Драматичната военна експанзия на Полша идва на фона на нарастващите страхове в Европа, че президентът на САЩ Доналд Тръмп се присъединява към Кремъл и обръща гръб на традиционните западни съюзи на Америка – геополитическа промяна, която Варшава разглежда като потенциална екзистенциална заплаха.
Туск каза, че Полша „разговаря сериозно“ с Франция за това да бъде защитена от френския „ядрен чадър“. Президентът Еманюел Макрон предложи възможността други страни да обсъждат как ядреното възпиране на Франция може да защити Европа.
Туск също подчерта, че Полша не може да се ограничи до конвенционалните оръжия. „Трябва да сме наясно, че Полша трябва да достигне до най-модерните способности, свързани също с ядрени оръжия и модерни неконвенционални оръжия… това е надпревара за сигурност, а не за война“, каза той. Премиерът посочи за пример Украйна, която се отказа от ядрен арсенал и сега е атакувана от Русия.
Той също така говори за мащабно увеличаване на конвенционалните военни сили на Полша. „До края на годината искаме да имаме готов модел, така че всеки възрастен мъж в Полша да бъде обучен за война и така този резерв да е адекватен за евентуални заплахи“, каза Туск.
Полската армия сега е около 200 000, което я прави третата по големина в НАТО след САЩ и Турция и най-голямата сред членовете на алианса в ЕС. Туск посочи, че Украйна има армия от около 800 000 души, докато Русия има 1,3 милиона души под оръжие.
„Всеки здрав мъж трябва да иска да се обучава, за да може да защитава родината си в случай на нужда. Ние ще го подготвим по такъв начин, че да не е в тежест на хората“, каза Туск, добавяйки, че жените също ще могат да бъдат доброволци, но че „войната все още е в по-голяма степен работа на мъжете“. Туск подчерта, че това не е връщане към наборната военна служба, която приключи в Полша през 2008 г. Но това решение беше взето в много различно време. Сега нарастващият страх за Русия, добавен към безпокойството за надеждността на традиционния съюз на Полша със САЩ, предизвиква революция във военното планиране. „Поляците няма да приемат философията, че сме напълно безсилни и безпомощни, ако президентът Тръмп е решил да коригира политиката“, изтъкна Туск.