Климатичните промени влияят на цветята в Азия
Мемориалната градина с лалета „Индира Ганди“ е цветна феерия. Тук цъфтят почти 2 милиона пролетни цветя, предимно лалета в почти всички цветове и разновидности. Разположена в контролирания от Индия Кашмир, градината е отворила вратите си за посетители. Хиляди туристи пристигат всеки ден, за да видят изложените лалета, зюмбюли и нарциси.
Грижата за цъфтежа е целогодишно задължение за градинарите, което тази година е още по-трудно заради необичайно топлото пролетно време.
Дори през зимата трябва да напояваме полетата. Обикновено пада голямо количество сняг, който съдържа хранителни вещества, допринасящи за плодородието на почвата и растежа на растенията, но тази година е различно. Имаме ситуация, подобна на суша. Въпреки че лалетата цъфнаха, се сблъскахме с много предизвикателства.
Гулам Мухаммад, главен градинар в Мемориалната градина на лалетата „Индира Ганди“
Метеоролозите твърдят, че от началото на тази година в региона се наблюдава над 80% дефицит на дъжд и сняг. По-голямата част от равнините на Кашмир са получили малко сняг, докато в горните части на страната е паднало по-малко от обичайното. Средните температури са отчетени с 5 до 8 градуса по Целзий над нормата.
Някои от лалетата показват признаци на увяхване.
Лалетата са много чувствителни към температурните колебания. Всяко отклонение от идеалните градуси може да бъде пагубно за тези цветя.
Асиф Ахмед, управител на Мемориалната градина на лалетата „Индира Ганди“
Експерти твърдят, че промените във времето в Кашмир са свързани с по-широките климатични промени и глобалното затопляне. Регионът Шринагар е популярен сред индийските и чуждестранните туристи, особено през лятото. Посещаемостта на градината показва тенденция на нарастване през последните години, като през 2024 г. тя е била посетена от 465 000 души в сравнение с 365 000 през 2023 г.
В детството си сме гледали много филми, в които има градини с лалета. Там сме виждали редици от пъстри, красиво поддържани цветя. Днес можем да ги видим със собствените си очи и това е странно преживяване. Знаем, че в Нидерландия има много градини с лалета, но и нашата страна предлага толкова красиви градини. Трябва да ги опознаем.
Момита Чандра, турист
Градината се управлява от правителствения отдел „Градини и паркове“, който внася повечето от семената и луковиците на лалетата от Холандия. Тази година са внесени 700 000 цветя.
Фестивалът на лалетата в Шринагар е отворен до последната седмица на април.