Калас: САЩ са напуснали Киев. Американците и украинците отричат
Съединените щати са напуснали Киев, обяви върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Кая Калас. Преди среща на външните министри на страните-членки, Калас коментира предупреждението на Москва чуждите дипломатически мисии да напуснат украинската столица.
Те увеличават терористичните атаки, само така може да се опише, за да провокират страх в обществото. Това не проработи четири години и не мисля, че ще проработи сега. Вчера от Украйна чухме, че всички посолства без едно са останали. Това изисква кураж. Всички европейци са останали, Америка си е тръгнала.
Кая Калас, първи дипломат на ЕС
Говорител на украинското външно министерство определи като „невярна“ информацията, че Америка е напуснала дипломатическата мисия. От посолството обаче допълват, че държавният департамент няма по-голям приоритет от „сигурността на американците“ и редовно преоценяват ситуацията в украинската столица.
Там украинският президент се срещна с пратеници на американския Конгрес от Демократическата партия. Пред сенатора Ричард Блументал и Джим Хаймс от Камарата на представителите Зеленски повтори призива си за доставки на американски ракети „Пейтриът“ за противовъздушната отбрана.
В момента имаме преимущество на бойното поле, но в същото време хората ни, най-вече цивилните, са застрашени. Имаме голям недостиг на антибалистични ракети. Програмата за доставки през европейски поръчки работи, но не е достатъчна.
Володимир Зеленски, президент на Украйна
Оръжейните доставки на Съединените щати за Европа, включително за Украйна, намаляха заради войната в Иран и поддържането на собствени американски запаси. В писмо до Тръмп Зеленски заяви, че обстрелът с руски балистични ракети е единствената заплаха, с която страната му към момента не може да се справи сама.
След срещата с американските представители Зеленски отпътува за Швеция, от която се надява да получи изтребители „Грипен“.
