73-годишният пенсионер Василий Донич прекарва времето си в решаване на кръстословици в стая, която осветява с малка газова лампа.

Трудно е да се справиш с недостига на електричество и газ. Светлината се изключва, например днес между 8 сутринта и 12 и след това от 16 до 20 часа. Само вчера осем часа нямахме светлина. За днес още не знаем.

Василий Донич, бивш учител

Село Копанка е разположено само на няколко километра през фактическата граница с молдовския сепаратистки проруски регион Приднестровие. Там хиляди хора останаха без отопление и топла вода, след като Русия спря доставките на газ за региона на 1 януари заради предполагаем дълг от 709 млн. долара.

Радиото съобщи, че трябва да пестим електроенергия. Бях подготвен за подобно нещо. Всеки трябва да се ориентира какво да прави, за да не замръзне през зимата. Дори уличното осветление е изключено.

Василий Донич, 73 г., бивш учител

Решението на руския държавен енергиен гигант „Газпром“ влезе в сила ден след изтичането на споразумението за транзит на газ между Русия и Украйна и спря притока на газ към управляваната от Приднестровието електроцентрала „Кучиурган“. Предприятието захранва с ток значителна част от Молдова. Позовавайки се на констатации на британски и норвежки одиторски фирми, прозападното правителство на Молдова твърди, че дългът ѝ възлиза на близо 8,6 млн. долара, и обвинява Москва, че използва енергийни оръжия, за да дестабилизира страната кандидатка за членство в Европейския съюз.

Много хора бяха подложени на стрес и започнаха да купуват газови лампи. В селата е по-лесно, защото повечето хора имат печки на дърва. Други си купиха генератори.

Карина Казак, собственик на магазин

Молдова неведнъж е заявявала, че Русия води мащабна „хибридна война“, като се намесва в изборите, финансира антиправителствени протести и провежда мащабни кампании за дезинформация, за да се опита да свали правителството и да провали стремежа на страната към ЕС. Русия отрича тези твърдения.

Енергийната криза принуди Кишинев да въведе редица мерки за пестене на енергия. Училища и детски градини са снабдени с генератори. Парламентът в страната гласува за въвеждане на извънредно положение в енергийния сектор. Управляващите се опасяват, че ситуацията може да предизвика хуманитарна криза в Приднестровието, където температурите през зимата често падат до минусови температури.

Сподели: