Какво представлява явлението Ла Ниня?
Нови данни сочат, че през януари светът се е затоплил до поредния си месечен рекорд. Най-големият фактор за рекордните горещини е натрупването на парникови газове от изгарянето на въглища, нефт и природен газ. Големият естествен фактор за глобалните температури обикновено е цикълът от промени във водите на екваториалния Тихи океан, известен като Ел Ниньо и Ла Ниня.
Ел Ниньо е естествено колебание на климата. Океаните естествено се движат напред-назад между басейните. Това води до временно затопляне или охлаждане на обширни територии в източната част на Тихия океан. И това може да има последващи ефекти. То може да промени метеорологичните модели, облачните системи.
Ричард Алън, климатолог, Университет на Рединг
Ел Ниньо е причината температурите в глобален мащаб да се покачват. Изминалата 2024 беше дори по-топла от първоначално очакваното. Тя се оказа и най-горещата в историята досега.
По-хладната страна на Ел Ниньо, Ла Ниня, обикновено смекчава ефекта от глобалното затопляне, което прави рекордите далеч по-малко вероятни. Тя започна през януари.
Още миналия месец климатолозите прогнозираха, че 2025 г. няма да бъде толкова гореща, колкото 2024 г. или 2023 г., като основна причина за това беше Ла Ниня.
Учените бяха доста изненадани от целия този цикъл Ел Ниньо и Ла Ниня. А връщането към Ла Ниня обикновено би довело до леко намаляване на затоплянето. Въпреки че температурата все още е значително по-висока от прединдустриалните нива поради нивата на отделяните от човека парникови газове, Ла Ниня би намалила леко това затопляне. Но това явление беше по-слабо тази година.
Ричард Алън, климатолог, Университет на Рединг
Януари 2025 г. в световен мащаб е бил с 0,09 градуса по Целзий по-топъл от януари 2024 г., според европейската климатична служба Copernicus.
Това беше 18-ият месец от последните 19, в който светът достигна или премина международно договорената граница на затопляне от 1,5 C над прединдустриалните времена. Учените няма да считат границата за нарушена, докато глобалните температури не се задържат над нея в продължение на 20 години.