Какви са предизвикателствата и възможностите пред Европа?
Евродепутати, народни представители и експерти коментираха Плана за превъоръжаване на Европа и бъдещето на Украйна по време на дискусия в Дома на Европа. Целта беше да се очертаят пътищата пред Стария континент и България в новата геополитическа обстановка. Според евродепутата Андрей Ковачев от ЕНП, в момента ЕС е пренебрегнат, даже унижаван от други геополитически играчи. Когато имаме силни президенти, отбеляза Ковачев, като тези на САЩ, Китай, Русия – те много по-ефективно и бързо ще взимат решения.
Следващата качествена стъпка и скок на ЕС трябва да бъде и в тази посока заедно с Европейските избори да се провеждат и избори за директно избран президент на ЕС. Ако искаме да сме на равно ниво с дрегите държави да не ни пренебрегват, както за момента категорично ЕС е брутално пренебрегнат, даже унижаван бих казал от много други геополитически играчи“.
Андрей Ковачев, Член на Комисията по външни работи на Европейския парламент (ЕНП)
ЕС не може да се превърне в силен геополитически играч преди да е решил собствените си политически въпроси, заяви Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“ и подчерта, че отношенията между институциите в съюза забавят реакцията към динамичната геополитическа ситуация.
Ако Съюзът взема решения по този много сложен начин, който в много от случаите изисква абсолютно мнозинство, то валидното правило за ЕС, че е „too little, too late“.Това е първото нещо, второто е кой представлява ЕС. Напоследък се прокарва идеята, че трябва да има специален върховен представител или човек, който е подобен на неговия статут, да представлява ЕС на следващата среща, в която ще се решава съдбата на Украйна.
Илхан Кючюк, евродепутат „Обнови Европа“
Подкрепяме Украйна от първия ден и смятаме, че подкрепата трябва да продължи, заяви Йорданка Фандъкова, председател на Комисията по външна политика в Народното събрание.
Голямото предизвикателство са спекулациите и насажданията на страховете в българското общество от страна на много гласовити политически сили и е необходимо противодействие.
Йорданка Фандъкова, председател на Комисията по външна политика в Народното събрание
По думите на Димитър Гърдев, председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание ЕС може да гарантира сигурността на Украйна като я приеме за страна член.
„България категорично трябва да участва в мирния процес в Украйна -и като европейска държава, и като това, че ние имаме огромно българско малцинство там. Нашето геополитическо развитие се определя от това, че ЕС е единственият съюз, към който всички искат да се присъединят, той не се е разпростирал със сила. Той трябва да се трансформира в едно единно обединение с ясен план, с възможности за концентрация на всички държави членки в едно направление“, посочи Гърдев.
По темата работи Таня Байрактарова.