Какви са очакванията за заплатите в IT сектора през тази година?

Динамиката в света на технологиите се променя постоянно и все по-бързо, а това се отразява както на глобалната икономика, така и на българската. Тази динамика намира израз и в заплащането в IT сектора у нас, съобщават от DEV.BG.
По данни на платформата за IT работа през 2023 г. най-високо платени са били Senior DevOps специалистите (хора с над 5 години IT опит), които в най-добрия случай са получавали нетна заплата от 13 хил. лева (медианна стойност). Година по-късно (през 2024-та) са отстъпили първата позиция на хората с над 5 години опит, които заемат позиции, свързани с изкуствен интелект и машинно обучение (ML/AI/Data Modelling) и са получавали максимум 15 хил. лева на работното място.
Какво обаче ще се случи с IT заплатите през 2025 г.? Според Камен Бочев, съдружник в софтуерното студио Skillwork, oт 2018-а насам има четири основни цикъла, които влияят на пазара на труда – бум на проектите и недостиг на специалисти, пандемията от COVID-19, пълномащабната инвазия в Украйна и последваща инфлация, която се отразява на търсенето и инвестициите в стартъпи.
По думите му нивата на заплащането тази година ще останат сходни на тези от 2024-та, без резки спадове и скокове. „САЩ се затварят. Германия и Англия са в рецесия. А това са основните ни търговски партньори“, посочва той. „Страната ни става все по-малко привлекателна като outsourcing и service дестинация заради политическата обстановка, риска от повишаване на данъци и малкото кадри. А това няма как да не се отрази на заплащането в IT сектора.“
Подобна е прогнозата и на Венцислав Топузов, съосновател и главен изпълнителен директор на ROITI, която предлага консултантски услуги за енергийните пазари и беше придобита от германската група Dataciders.
„Очаквам тенденцията от миналата година да се задържи – умерен ръст, неравномерно разпределен между различните роли. Интересът към по-нишовите компетенции ще продължи да се засилва. При хората, които наистина добавят стойност, ще има по-сериозни ръстове на заплащането, но като цяло пазарът ще остане умерен с поглед нагоре“, подчерта Топузов.
Повече инвестиции в задържането на опитните специалисти очаква и Яна Папардова, HR мениджър на Schwarz IT – компания, която разработва решения за подразделенията в retail групата Schwarz.
Тя забелязва охлаждане на пазара и по-малко възможности за IT специалистите. Отворените работни позиции са по-малко, но според нея „това не е, защото няма работа“. „Компаниите искат да намерят максимално добрия кандидат. Предпочитат да сложат даден проект на пауза, докато не намерят най-подходящия човек“, подчертава Папардова.
„Инвестирани пари ще има, но няма да са равномерно разпределени. Служителите, които не са отдадени на компанията си, ще загубят. Работодателите все повече искат да виждат отдаденост, а не само професионални умения“, категорична е тя.