Иран ще проведе нови преговори за ядрената си програма с Германия, Франция и Обединеното кралство в петък в Истанбул.

„В отговор на молба на европейските страни Иран прие да проведе нови преговори“, заяви говорителят на Министерството на външните работи на Иран Есмаил Багаи.

Иран е подозиран от западните страни и от Израел, че иска да се сдобие с атомна бомба – нещо, което Техеран отрича и подчертава правото си да развива ядрена програма с мирни цели.

На 13 юни Израел предприе изненадваща атака, като бомбардира Иран и уби висши военни и учени, свързани с ядрената му програма. САЩ се включиха в офанзивата на израелския си съюзник и нанесоха удариха три ядрени обекта в нощта на 21 срещу 22 юни. След тези удари, наредени от президента Доналд Тръмп, преговорите бяха преустановени. Последната среща между европейската тройка и Иран се състоя на 21 юни в Женева, часове преди американските бомбардировки.

Сподели: