Иран спря размяната на съобщения със САЩ чрез посредници
Иран е преустановил непряката размяна на съобщения със Съединените щати чрез посредници. Това съобщи свързаната с Корпуса на гвардейците на ислямската революция информационна агенция Тасним. Решението е било взето във връзка с това, което агенцията определя като „продължаващи престъпления“ на Израел в Ливан.
„Като се има предвид, че Ливан беше едно от предварителните условия за прекратяване на огъня и че това примирие вече е нарушено на всички фронтове, включително в Ливан, иранският преговарящ екип преустановява диалога и размяната на съобщения чрез посредници“, гласи съобщението в „Тасним“.
Иранският външен министър Абас Арагчи заяви в понеделник, че нарушаване на единия фронт на прекратяването на огъня е нарушение „на всички фронтове“ и че прекратяването на огъня между САЩ и Иран е „недвусмислено прекратяване на огъня на всички фронтове, включително в Ливан“.
Несъмнено Ислямска република Иран е ангажирана да предприеме необходимите мерки за запазване на примирието, което другата страна е обещала да спазва, но на практика нарушава.
Есмаил Багаи – говорител на Външно министерство на Ислямска република Иран
Една от темите, повдигнати в преговорите е разпределението на средства за възстановяване на повредени ирански активи. Мога да кажа на този етап, че тези въпроси ще бъдат обсъдени в рамките на следващите 30 или 60 дни.
Тасним посочва, че Иран и Фронтът на съпротивата, който включва неговите шиитски съюзници в Йемен, Ливан и Ирак, са изработили план за пълно блокиране на Ормузкия проток и активиране на други фронтове, включително протока Баб ел Мандеб, „за да накажат“ Израел и неговите поддръжници.
Войната, започната от САЩ и Израел на 28 февруари, отне живота на хиляди хора, основно в Иран и Ливан. Тя също така причини икономически трудности по целия свят и доведе до повишаване на цените на енергията, след като Иран де факто затвори Ормузкия проток.
