Заради липса на компенсации: Високите сметки за ток изкарват бизнеса на протест
Бизнесът излиза на протест, ако компенсаторните мерки за цената на тока на небитовите потребители не продължат да бъдат в сила и през новата година. Това обявиха днес работодатели и синдикати.
До 31 декември миналата година, при цената на тока за небитовите потребители, имаше таван от 180 лева на мегаватчас, над който държавата покриваше разходите на бизнеса за електричество. Заради липсата на приет нов или удължен стар бюджет обаче, тези компенсации вече не се изплащат, а работодатели и синдикати са готови на протестни действия. Според бизнеса компенсациите от държавата трябва да се възобновят за цялата година, както и да не бъде увеличаван прагът от 180 лева за получаването им.
Липсата на ясни компенсаторни механизми за 2025 не се хареса на работодатели и синдикати.
Това създава много голямо напрежение сред предприятията. Тъй като нямаме бюджет, даже удължителен закон за бюджета, нямаме регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени на ел. енергията за небитовите потребите.
Васил Велев, АИКБ
През 2024 законът предвиждаше компенсации за бизнеса при сметки по-високи от 180 лв. за мегаватчас. Именно за запазване на този праг и през новата година се обявиха работодателите.
„Общо са над 600 хиляди небитовите потребители. Всички те ще имат един ценови шок в цената на електроенергията, ако няма такъв механизъм“, посочва Велев.
Към исканията на бизнеса се включват и синдикати, според които липсата на компенсаторни мерки за небитовите потребители ще се отрази и на служителите.
Страдат не само предприятията, но и работещите. Как може да се насърчи колективното трудово договаряне на работните заплати когато предприятията и бизнесът няма предвидими разходи.
Тодор Капитанов – вицепрезидент на КНСБ
Според енергийния експерт Явор Куюмджиев, цената на тока в момента е стабилна.
Вече нямаме такива отклонения каквито наблюдавахме през 22 година, когато цената стигаше и до няколко хиляди лв. за мегаватчас.
Явор Куюмджиев – енергиен експерт
А компенсаторните мерки за бизнеса не били необходими.
Другите европейски бизнеси не получават такива компенсации, ако има някъде те не са в такъв размер. Когато започнаха високите цени на електроенергията прага беше 250 лв., после стана 200, сега стана 180. Да го направим 100 и да затваряме държавата.
Явор Куюмджиев – енергиен експерт
На този фон работодатели и синдикати вече започнаха да провеждат срещи с партиите в парламента, а в петък ще разговарят и с енергийния министър. Ако все пак не се стигне до консенсус от бизнеса ще блокират ключови пътища в страната на 15 януари.
По темата работи Стефан Стефанов.